zodiakalny baran

Zodiakalny Baran lubi wyzwania i przygody. Nie wie czym jest strach. Kocha wolność, na każdym kroku rozpiera go energia. Bywa impulsywny i porywczy. Obca jest mu cnota pokory i cierpliwości – chciałby mieć wszystko „tu i teraz”. Potrafi bardzo szybko podejmować decyzje, przez co może przejmować inicjatywę w różnych działaniach. Na dłuższą metę nie jest jednak dobrym dowódcą, ponieważ nie bardzo jest w stanie sprostać opracowywaniu dalekosiężnych planów strategicznych i „chłodnej kalkulacji” zysków i strat. Jest jednak zawsze pełen entuzjazmu i zapału.

ŻywiołOGIEŃ
JakośćKARDYNALNA
Planeta rządzącaMARS
SymbolBARAN
Część ciałaGŁOWA
Słowo kluczJESTEM
Podstawowa kategoriaINDYWIDUALIZM
EgzaltacjaSŁOŃCE
Dom1
PolaryzacjaAKTYWNA (MĘSKA)

Znak Barana rozpoczyna zodiakalny cykl. Słońce wchodzi w ten gwiazdozbiór* 20 lub 21 marca (dokładne określenie dnia zależy od rocznika), a więc rozpoczyna on wiosnę! Jest to początek cyklu przyrody i „roku astrologicznego”. Czas „panowania” zodiakalnego Barana kończy się 19 lub 20 kwietnia.

*obecnie wskutek precesji Ziemi, trochę się to przesunęło, ale umowne granice w astrologii pozostają bez zmian.

Okres Barana w przyrodzie

Ziemia wtedy budzi się do życia, jest to czas przełomu. Wiosenne burze wywołują ruch w atmosferze. Znak Barana to ogromna siła napędowa i źródło energii. Pędy roślin muszą przecież przebić się przez zamarzniętą glebę. Nie bez powodu większość kultur i religii świata wiosną obchodzi święto nowego życia. Znak Barana to narodziny, nowy początek, symboliczne odrodzenie. Ogromna siła i wola istnienia. Wszystko to, co kojarzy się z wiosną, przypisuje się temu znakowi. Właśnie dlatego jego planetą władającą jest wojowniczy, ale i energiczny Mars.

Symbol Barana

Źródłosłów łacińskiego słowa „Aries”, czyli „Baran” wywodzi się z greckiego określenia boga wojny – „Aresa”, czyli odpowiednika rzymskiego boga Marsa.

Pod patronatem Marsa

Planeta Mars, która patronuje Baranowi, została tak nazwana właśnie ku czci boga wojny. Ta wojowniczość jednak skutkuje rewolucją, postępem, przezwyciężeniem tego, co „stare”. Starożytny Mars był czczony także jako bóg wiosny. Marsowi poświęcono w rzymskim kalendarzu miesiąc Marzec (stąd nazwa).

W starożytnym Rzymie Marsa czczono bardziej, niż Aresa (czyli jego pierwowzór) w Grecji. Tam boginią sprawiedliwej walki była Atena, zaś Aresowi przypisywano niepohamowaną siłę, mord i bestialskie okrucieństwo. W Rzymie troszkę się to zmieniło i Mars przejął „opiekę” nad wojną jako taką. Stał się patronem odwagi, bohaterstwa wojennego, męstwa i siły fizycznej. Odpowiedniczka Ateny – Minerwa, została zepchnięta na dalszy plan. W Rzymie wojnie i wszelkim konfliktom przypisano głównie „męską” energię.

Baran – najważniejsze cechy

Znak Barana oznacza odwagę, ale i popęd oraz impulsywność. Jest pionierem: najpierw działa, potem myśli. Zdarza się, że w konsekwencji niepotrzebnie marnuje energię na rzeczy, które nie przynoszą rezultatów. Mimo to, zazwyczaj nie martwi się konsekwencjami swych czynów. Jest indywidualistą – nie przejmuje się zbytnio innymi i jest w pełni świadomy swego „ja”. Nie lubi, gdy ktoś narzuca mu swoją wolę. Prędzej zrobi coś sam, niż posłucha cudzych rozkazów. Najbardziej jednak lubi przewodzić innym. Nieustannie poszukuje nowych bodźców, przygód, zadań do wykonania. To niepohamowany wulkan energii, który nie bardzo potrafi odpoczywać, przez co grozi mu szybkie „wypalenie”. Niezbyt dobrze radzi sobie z okazywaniem uczuć. Ma skłonności do wybuchów, jednak jego napady złości są powodowane potrzebą „rozładowania” energii. Zodiakalne Barany nie chowają urazy i w zasadzie już po paru minutach nie pamiętają o co poszło. Baran jest spontaniczny, często improwizuje dlatego zazwyczaj jest lepszym mówcą niż słuchaczem. Cechuje go także uczciwość. Nie toleruje krętactwa, tak zwanych „niewinnych kłamstewek”. Sytuacja z Baranem jest prosta: zawsze wykłada „kawę na ławę” – i albo Ci się to spodoba albo nie. Nie ma kompromisów.

Jak w kilku słowach scharakteryzować Barana? Znak jednoznacznie kojarzy się z energią, entuzjazmem, radością życia. Należy on do żywiołu ognia i jest tak zwanym znakiem kardynalnym, dlatego można mu także przypisać takie atrybuty jak działanie, przejmowanie inicjatywy i przywództwo. Jest otwarty, aktywny i odważny. Bywa jednak także zbyt natarczywy, impulsywny i egocentryczny. Ma skłonności do narażania się na zbyt duże ryzyko, bo nie potrafi ani kreślić planów, ani cierpliwie wprowadzać ich w życie.

Autor: Mo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *