Nastała Wielkanoc. Wielkie, radosne Święto, w tym roku nabiera wyjątkowego charakteru… Przygotowując wielkanocny koszyczek w domowym zaciszu być może zastanawialiście się, co w nim jest niezbędne. Jednym z najważniejszych symboli Wielkanocy jest jajko. Symbolizuje ono początek nowego życia, odrodzenie, zwycięstwo nad śmiercią. Nie wyobrażam sobie Świąt Wielkanocnych bez jajka na twardo z okraszoną kolorkiem skorupką.
Dzisiejszy, świąteczny artykuł zostanie zatem poświęcony jajku. Być może są rzeczy, których o nim nie wiecie…? Przed Wami 8 ciekawostek:
1. Jajka w sklepie nie muszą być przechowywane w lodówce
Zastanawialiście się kiedyś dlaczego? Jajka mają na skorupce ochronną warstwę zwaną osłonką mucynową. Tworzy ona zabepieczenie przed patogenami i psuciem się. Oczywiście takie jajko poza lodówką też nie może leżeć w nieskończoność. Dlatego dla bezpieczeństwa, po zakupie dobrze jest je jednak przechowywać w lodówce lub innym chłodnym miejscu.
2. Nie myjemy jajek przed włożeniem do lodówki
Gdy to zrobimy, zniszczymy w ten sposób wspomnianą osłonkę ochronną i takie jajko szybciej się zepsuje. Powinniśmy je umyć dopiero tuż przed spożyciem.
2. Stare jajko jest lżejsze
Dzieje się tak z prostego powodu: pomimo ochronnej osłonki mucynowej, skorupka bynajmniej nie jest szczelna. Parowanie przez skorupkę sprawia, że białko wraz z żółtkiem tracą wodę. Właśnie dlatego jajka z czasem stają się coraz lżejsze.
3. Stare jajko po ugotowaniu ma większy pęcherzyk powietrza
W starym jajku pęcherzyk powietrza, który znajduje się na jego dolnej części, jest większy. Jak wspominałam, jajka tracą wodę, wnętrze kurczy się i puste miejsce zajmuje powietrze. Im więcej powietrza, tym lżejsze jajko. Właśnie dlatego aby sprawdzić jego świeżość możemy wykonać „próbę wody”. Nalewamy wodę do naczynia i wkładamy surowe jajko: świeże opadnie na dno (bo jest cięższe), stare wypłynie ku powierzchni. W jajku ugotowanym powinniśmy z kolei spojrzeć jak duża jest komora powietrzna po obraniu. W ten sposób rozróżnimy świeże jajko od starego.
4. Stare jajko chlupocze
Tak również można sprawdzić świeżość. Przyczyną, dla której stare jajko chlupocze jest to, że z czasem chalazy, czyli skrętki białkowe, które trzymają żółtko na odpowiednim miejscu, ulegają zerwaniu. Z tego też powodu, w starym jajku po rozbiciu, żółtko miesza się z białkiem, zaś w świeżym są wyraźnie oddzielone.
5. Kropka, którą widać po rozbiciu jajka to tarczka zarodkowa
Gdyby jajko było zapłodnione, to ta kropeczka (a nie całe żółtko) byłaby początkiem rozwoju kurczątka.
6. Jajka powinny być przechowywane w tekturowym pojemniczku
Jajko musi „oddychać”. Wymiana gazowa odbywa się przez skorupkę, więc lepiej nie trzymajmy jajek w szczelnych, plastikowych pojemniczkach.
7. Z numeru seryjnego możemy odczytać zarówno z jakiego kraju pochodzi jajko, jak i z jakiego typu chowu
Przykładowy numer wybity na sklepowym jajku mógłby wyglądać tak:
1–PL–22001133
I tak mamy kolejno: typ chowu, kraj pochodzenia, kod województwa, kod powiatu, kod działalności i kod hodowcy.
Wyróżniamy następujące typy chowu:
0 – chów ekologiczny / 1- chów na wolnym wybiegu / 2- chów ściółkowy / 3- chów klatkowy
Najlepiej wybierać „jedynkę”, bo chów ekologiczny, czyli nasze „zero”, to tak naprawdę niewielka różnica w jakości, za to bywa spora w cenie.
8. Im jajko jest większe, tym cieńszą ma skorupkę
Im większe, tym bardziej musimy uważać, by się nie stłukło 🙂