Dlaczego nie należy myć kurczaka przed obróbką termiczną? Odpowiedź jest jedna: Campylobacter. Campylobacter to rodzaj bakterii, które żyją głównie w drobiu. Zakażenie nimi odbywa się między innymi wskutek zjedzenia niedogotowanego kurczaka. O co więc z chodzi z tym „niemyciem”? Już tłumaczę.
Mycie jest bez sensu bo:
Po pierwsze bakterie dość dobrze „trzymają się” struktury mięsa. Jeśli je umyjemy, w żaden sposób nie jesteśmy w stanie zlikwidować ich wszystkich. Po drugie ryzykujemy rozniesienie bakterii wraz z wodą, wszędzie wkoło. Jeśli taka woda ze wspomnianą, bytującą w drobiu bakterią, chlapnie nam na blat, na deskę, lub jakąkolwiek inną powierzchnię, której później nie zdezynfekujemy, to bardzo łatwo możemy wprowadzić do swojego układu pokarmowego szczep Campylobacter. Nie jest to trudne. Wystarczy na takim skażonym blacie położyć choćby łyżkę, którą potem obliżemy w trakcie przygotowywania posiłku, lub dotkniemy brudnej powierzchni, następnie bezwiednie przykładając rękę do ust. Ryzyko jest naprawdę ogromne, bo wystarczy kropla zanieczyszczonej wody i gotowe! Jesteśmy zarażeni.
Ta straszna Campylobacter
Dlaczego nie jest dobrze zarazić się Campylobacter? Dlatego, że zakażenie daje szereg bardzo nieprzyjemnych objawów. Mogą to być gorączka, ostry ból brzucha, biegunka, bóle głowy. Czasem zdarza się, że przebieg choroby jest tak silny, że istnieje ryzyko wylądowania w szpitalu. Ponadto u niektórych ludzi mogą wystąpić powikłania takie jak Zespół jelita drażliwego czy nawet zapalenie stawów.
Co zrobić, by się nie zarazić?
- Nie myć mięsa przed obróbką termiczną
- Natychmiast po kontakcie z surowym mięsem, umyć ręce
- Zawsze dezynfekować wszelką powierzchnię, która miała styczność z surowym mięsem (nie tylko deskę, ale także blat, jeśli coś nam niechcący „kapnie”, oraz łyżkę, którą np mieszamy kurczaka na patelni)
- Dobrym rozwiązaniem jest używanie osobnych desek do drobiu, warzyw i pieczywa. Takie rozwiązania stosuje się w profesjonalnej gastronomii.
Tutaj możecie znaleźć przykłady takich zestawów desek:
Dbajmy o bezpieczeństwo przygotowywania posiłków! Zawsze.